Yaşamı ve Yaşlanmayı Yönetmek

Image

Yaşamı ve Yaşlanmayı Yönetmek

Yaşlanma doğal bir süreçtir, zamanı durduramazsınız!!!

Yaşamın size etkilerini doğru değerlendirip önlemler alarak sağlıklı, mutlu ve kaliteli yaşayabilirsiniz.

Hipertansiyon, obezite, diyabet ve diğer kronik hastalıklar ile yaşam biçimleri gelecekteki birçok sağlık sorununun temelini oluşturur. Modern tıp artık tedavi edici yaklaşım yerine önleyici ve koruyucu yaklaşımları benimsemekte ve bireyleri hasta olmadan önlemler almaya yönlendirmektedir.

“Antiaging” yaklaşımı yerini gelişmiş toplumlarda “Aging Management” yaklaşımına bıraktı. “Yaşamı ve Yaşlanmayı Yönetmek” olarak tanımlanan yaklaşımda kişileri yoran, yıpratan, üzen, hastalandıran ve yaşlandıran iç ve dış etkenlerin tanımlanması ve önlemler alınması üzerinde duruluyor. Bu iç ve dış etkenleri; stres, beslenme dengesizlikleri, uyku bozuklukları, hareket eksiklikleri, sıvı-elektrolit dengesizlikleri, güneş ve çevresel yıpratıcılar, genel veya bölgesel şişmanlık, alkol-sigara alışkanlığı ve kronik hastalıklar olarak açıklayabiliriz.

“Aging Management” yaklaşımını farklı ve başarılı kılan ise kişiye özel çalışılması, hasta ile birlikte programına karar verilmesi ve yaşam şekli çerçevesinde yaşlanmasının yönetilmesidir. Çünkü hastaların istek ve katılımı olmadan başarılı olunamaz. Programın temel özelliği kişilerin yaşam biçimlerini çok iyi tanıyıp müdahalelerde bulunarak ilerleyen yıllarda yaşamlarını olumsuz etkileyecek alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirmektir.

Yaşlanmada etkili iç ve dış etkenleri doğru değerlendirip önlemler alarak sağlıklı, kaliteli ve mutlu yaşayabilirsiniz. Gelişmiş bireylerde uzun yaşama ile birlikte kaliteli bir yaşamında arayışları başlamıştır. Artık sorgulanan ne kadar uzun yaşadığı değil, yaşamını ne kadar kaliteli, bağımsız ve mutlu geçirebildiğidir. Sağlıklı ve kaliteli yaşlanma herkes için geçerlidir, her yaş grubunda alınacak önlemler ile gelecek daha güzel olabilir.

Dr. Ahmet ATALIK
Medikal Estetik Uzmanı
Mezoterapi Derneği Başkanı
Nöral Tıp ve Mezoterapi

Bize Soru Sorabilirsiniz.

Bize Ulaşın